MULTİVİTAMİN

Multivitamin ürünümüz gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız bütün vitaminleri yeterli miktarda içermektedir. Ürünümüz içeriğindeki vitamin ve etkin maddeler şunlardır;

Panax ginseng

Ginseng uzak doğu ülkelerinde tıpta kullanılan bir bitkidir. Tüm şifalı bitkiler arasında strese karşı en etkili direnç arttırıcı bitki olduğu düşünülmektedir. Dünya çapında en çok satılan doğal ürünler listesinde yerini almıştır. Bu yüzden tüketimi gittikçe artmaktadır. Günümüzde tabletleri de yapılan ginseng özlü gıda takviyeleri Kore ya da Asya Ginsengi, Sibirya Ginsengi ve Amerikan Ginsengi gibi pek çok tanınmış bitki türlerinin köklerinden yapılmaktadır. Ginseng'in, stres ve yaşlanmaya karşı direnci arttıran dolayısıyla yaşam kalitesini arttıran bir tonik veya adaptojenik madde olduğu gösterilmiştir. Ginseng'in genel olarak insanlardaki fiziksel ve zihinsel kapasiteyi arttırdığı, yorgunluğu azalttığı ve fiziksel dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Ginsengin içinde bulunan ginsenozidlerin, ginsengin oluşturduğu etkilerin çoğuna sebep olduğu düşünülmektedir.

Koenzim Q 10

Koenzim Q10, aslında hücrelerdeki enerji üretimi sırasında kilit enzimatik reaksiyonlarda koenzim olarak görev yapan, her hücrede bulunabilen, yağda çözünen, vitamin yapısında bir bileşiktir. Koenzim Q10 yüksek bir antioksidan olmasının yanı sıra enerji metabolizmasında rol oynayan başlıca bileşenler arasındadır. Bu bileşen gıdalarda doğal olarak bulunmakla beraber takviye olarak da alınabilmektedir.

Beta Glukan

Beta glukan 1960 yılında ABD'de Tulane Üniversitesinde Prof. Dr. Nicolas Di Luzio tarafından tanımlanmış, Harvard Üniversitesi'nin de içinde bulunduğu birçok bilim kurumu tarafından araştırılmaları yapılarak bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ispatlanmıştır.

Ekmek mayası mantarından elde edilen, doğal ekmeğin kabuklarında da yer alan beta glukanla ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin bağışıklık sistemini hücresel düzeyde güçlendirdiğini göstermektedir. Beta glukan, enfeksiyonlara karşı mücadele eden makrofaj, nötrofil ve monosit gibi beyaz kan hücrelerini aktive eder ve vücutta hasarlı dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirerek, bağışıklık hücrelerinin mikroorganizmaları daha etkili biçimde yok etmesini sağlar ve vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden arındırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan durumlarda vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Enfeksiyona yakalanma tehlikesinin yoğun olduğu günlerde vücut direncini artırır.

Zerdeçal ekstresi

Zerdeçalda bulunan curcumin bileşeni kanserin başka organa sıçramasını (metastaz yapmasını) sağlayan madde olan CCL2’ nin salgılanmasını kuvvetli bir şekilde engellemeye yardımcı olmaktadır (Herman JG, Int J Oncol. 2009 May;34(5):1319-27.). 

Curcumin' in bu etkisinin temelinde monosit isimli bağışıklık hücrelerinden damar duvarını genişleten ve vücutta iltihabi yanıtı tetikleyen faktörlerin salgılanmasını engellemesi yatar.

 Zerdeçal kanserin metastaz yapmasının engellenmesinde çok yararlı olabilecek bileşenleri içerdiği laboratuar ve hayvan çalışmalarında gösterilmiştir.

 Zerdeçalde bulunan curcumin bileşeni kanserin başka organa sıçramasını (metastaz yapmasını) sağlayan madde olan CCL2’ nin salgılanmasını kuvvetli bir şekilde engellemeye yardımcı olmaktadır.

 İltihabi olaylar, şeker hastalığı, damar sertliği, kanser, kalp ve beyin hastalıklarında çok önemli rol oynar ve hastalıkları tetikler, şiddetini arttırır. Zerdeçal iltihabi olayların engellenmesinde yardımcı besinlerin başında gelir. Zerdeçal tarafından iltihabi olayların engellenmesinin hastalıkların oluşması ve ilerlemesinde engelleyici rol oynayabileceği düşünülmektedir.

 Zerdeçalın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan şişmanlık, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliğinde yararı olabileceği gösterilmiştir (Aggarwal BB, Annu Rev Nutr 2010.).

Ginkgo Biloba Ekstresi

Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glukozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzheimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte olup, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir.

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma Cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba'nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. 

Grape Seed (Üzüm çekirdeği) ekstresi

Üzüm çekirdeği ekstresi, keşfedilmiş en yüksek antioksidanlardan biridir. Üzüm çekirdeği ekstresi proanthocyanidin adlı antioksidan flavonoidler içerir. Proanthocyanidinler, vücutta C vitamininin aktivitesini arttırırlar.  Üzüm çekirdeği ekstresi damarlarda plak ya da yağ çökeltileri oluşmasına neden olabilen LDL'nin oksidasyonunu önleyebilir. Üzüm çekirdeği ekstresi, hasara karşı hassas, vücuttaki en küçük kan damarları olan kılcal damarların güçlenmesine yardım eder. Proanthocyanidinler, kansere neden olduğuna inanılan serbest radikalleri ( vücutta bulunan dengesiz oksijen molekülleri ) bloke eder. Üzüm çekirdeği aynı zamanda antienflamatuardır. Arterit ile alerjiler ve diğer iltihabi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Üzüm çekirdeği C vitaminini destekler, ayrıca güçlü kemikler için de önemlidir. Ayrıca güçlü bir kemik maddesi olan Kolajen formasyonu için de gereklidir. Kolajen, ayrıca cildin altındaki yapı iskelesidir; kolajen kaybı kırışıklığa neden olabilir.

L Arginin

Arginin kan damarlarını genişlettiğinden, bazı kişiler için kardiyovasküler (kalp-damar) faydaları olabilir. Bilimsel çalışmalar, bunların, boğaz iltihabı (anjin) ve periferal arter hastalıklarının (kalp dışı atardamar hastalıkları) belirtilerini hafifletebildiğini gösteriyor. Yani, kalp yetmezliği olan hastaların sağlığında iyileşme sağlayabilirler.

L Karnitin

L-karnitin organizmaya güçlü toksik etkileri olan, endojen veya eksojen organik asitlerin konjugasyonunda görev yapmaktadır. Örneğin, artan glutamin ve amonyağın beyindeki düzeylerini azaltarak amonyak toksisitesinden beyni koruma görevi üstlenir. Yağ asitleri dışında, zincirli aminoasitlerin (valin, lösin, izolösin) metabolizmasında L-karnitinin yardımcı rolü vardır. Bunlarında oksidasyonu L-karnitin ile olur (Coşkun ve Öter 2001). Çeşitli deneysel iskemi modellerinde, L--karnitin ile mitokondrilerin metabolik hızı arttırılarak oksijen kullanımının arttığı gösterilmiştir. Ayrıca aerobik piruvat metabolizması uyarılarak piruvatın laktik aside dönüşmesi baskılanır; bu şekilde hücre içi laktik asit birikimi de önlenir. (Lango ve ark 2001, Önal ve ark 2004).

Lutein

Bilimsel çalışmalar, luteinin göz ve cilt için çok yararlı olduğunu göstermektedir. Özellikle yaşa bağlı cilt ve göz yıpranmalarına karşı korunmada etkisi büyük olan lutein, hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur ve yaşlılıkta körlük riskini azaltır. Yapılan bir araştırma; yaşa bağlı göz yıpranmalarının (makula dejenerasyonunun) Amerika'daki görme kayıplarının %45’inden sorumlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin yükselmesi gözdeki makula tabakasına zarar verir, bunun sonucu olarak katarakt ve kalıcı körlük oluşumu görülebilir. Örnek olarak, Avrupa’da yetişkinler arasında körlük nedenlerinin en başında şeker hastalığı yer almaktadır.

Gözü hem güneş ışınlarına karşı, hem de serbest radikal hasarına karşı koruyan luteinin günlük alınması gereken miktarının besinlerden sağlanamaması durumunda vitamin desteğiyle bu açık kapatılabilir.

Luteini besin yoluyla alabilmeyi, ancak disiplinli şekilde sebze, meyve tüketenler başarabilmektedir. Lutein içeren multivitamin kompleksleri ile gereksinime uygun şekilde hem luteini hem de vitamin ve mineralleri almak mümkündür. Lutein alırken, A, C, E vitaminleri, beta karoten, çinko, bakır, mangan, selenyum gibi güçlü antioksidanlar yönünden zengin besinler tüketmek ve bunları içeren multivitamin takviyesi almak serbest radikallerin yıkıcı etkilerine karşı daha güçlü olmamızı sağlayacaktır.

Zeaxhanthin (Zeaksantin)

Göz sağlığı için çok önemli olan zeaksantin luteinle beraber alındığında göz için mükemmel bir koruma sağlıyor. Makuladaki sarı pigmentasyon, lutein, zeaksantin ve mezozeaksantin denilen maküler pigmentlerden oluşmaktadır. Anatomik, biyokimyasal (antioksidan)ve optik (kısa dalga boylu mavi ışığı emici özelliği) özellikleri nedeniyle görme ve makula sağlığı konusundaki ilgiyi artırmaktadır. Maküler pigmentlerin, tüm dünyada sık görülen körlük nedenleri arasında yer alan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruyucu özellik gösterdiği ortaya konmuştur. Otofloresans ve anjiyografi gibi fundus görüntüleme ve tanı sistemlerinin analizinde maküler pigmentlerin varlığı önemli bir yer teşkil etmektedir. 

Bu etkin maddelere ek olarak günlük ihtiyacımız olan B kompleks vitaminleri vitamin A, C , D3, E, K1 içerdiği gibi ayrıca çinko, demir, mangan, selenyum ,krom ,molibden ve magnezyum gibi çok gerekli elementleri yeterli terapötik düzeyde içerir.

KELİMELER :