BİOTİN ÇİNKO

Saw Palmetto

Saw (testere) palmetto (palmiye) bir tür palmiye ağacıdır ancak cüce palmiye denilen bodur tipidir, ağacına serenoa repens te denir. Avusturalya ve yeni zellanda da yetişmektedir. Meyvesi ve yaprağı insan sağlığında kullanılır. Bilindiği üzere ailesel (hormonal, erkek tipi) saç dökülmesine sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek etken DHT (Di Hidro Testosteron) dur. Saw palmettonun 5 alfa redüktazı engelleyerek DHT oluşumunu durdurduğu yönünde yapılmış çok sayıda bilimsel çalışmalar vardır. 

Saw palmetto 5 alfa redüktazın daha çok saçlı deride bulunan tip 1 i üzerinde etkilidir bu sebeple cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz. Benzer etkiyi gösteren finasteridde görülen hormonal sorunların saw palmetto da görülmediği yönünde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma vardır. Çalışmalar daha çok DHT nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerine yapılmış çalışmalardır..Erkek saç dökülmesi tedavisi için üretilen tabletlerde günlük 600 mg kadınlarda görülen dökülmede ise daha düşük dozda günlük 300 mg önerilir. Saç sorunlarında bu dozda alım yeterlidir ve güvenle yan etki yaşamadan kullanılabilir.Prostat büyümesi için ürtilen ilaçlarda daha yüksek miktarda günlük 1500 mg a kadar aktif madde içerir.

Cüce palmiyenin etkisi finasterid denilen maddeye benzer ancak finasterid gibi yan etki yapmadığı yani cinsel istekte azalma gibi sorunlara sebep olmadığını kanıtlayan çok sayıda güvenilir bilimsel yayın vardır.

Isırgan otu, kabak çekirdeği, sarımsak, elma çekirdeği gibi bir çok bitki için DHT yi engellediği söylense de bunları destekleyen yeterli bilimsel deneysel çalışma yoktur, saç dökülmesi tedavisinde en etkili bitki saw palmettodur.

 

Sistein  ve metiyonin

Sistein  ve metiyonin protein keratin sentezlemede rol oynar .keratin saç telinin temel  maddesidir. Ayrıca ürettiğimiz ürünlerdeki hiçbir ürün insan veya domuz kaynaklı değildir (sistein insan saçı ve domuz kılından elde edilebiliyor)

Kılın %80’nini oluşturan keratinin karakteristik özelliği içerdiği yüksek orandaki sülfürdür. Bu sülfür, sistin aminoasidi kaynaklıdır. Sistein’in tiyol zinciri oksitlendiğinde ise sistin ortaya çıkar. Sistein’in kıl gelişiminde olumlu etkileri gösterilmiştir. L-sistinin saç gelişiminde yararlı olabileceği fikri, ilk olarak sistinden zengin beslenen koyunların tüylerinin daha yoğun olduğunun gözlenmesiyle doğmuştur. Sistin, B kompleks vitaminleriyle birlikte verildiğinde, trikogram ve fototrikogram sonuçlarında, saç kalitesinde, saçın dayanıklılığında artış bildirilmiştir. Sistin, B kompleks vitamin, ve medikal küften oluşan preparatın oral kullanıldığı 6 aylık çalışmada, plaseboya göre anajen saç oranında anlamlı artış gözlenmiştir. Vitamin B6’nın, sistinin kıl hücrelerine girişine yardımcı olduğu, ve bu sistemin glutatyon aracılıklı detoksifikasyon yaparak kıl gelişimine katkısı olduğu düşünülmektedir.

 

Vitamin B5 (Pantotenik asit)

 B5 vitamini de saç ve cilt bakımında etkili olan önemli bir vitamindir. B5 vitamini saçlarımızın oluşumunda görevli olan enzimlerin yapısında bulunur ve bu yüzden yapılan çalışmalara göre saç beyazlamasını geciktirdiği bilinmektedir  .Ayrıca saçlarımızın uzamasını ve canlı kalmasını sağlamada da yardımcıdır. Özellikle ciltteki yaralanmalarda iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

 

Çinko

Çinko Halk arasında, saç dökülmesi nedenleri arasında ilk akla gelen çinko eksikliğidir. Çinko eksikliğinin belirtileri, periorifisyel dermatit, angüler keilit, diyare ve alopesidir. Tedaviye dirençli, uzun süreli alopesi areata olgularında altta yatan çinko eksikliği olabileceği, bu hastaların çinko replasmanından yarar göreceğini öne süren çalışmalar vardır. Çinko eksikliğine, nadir rastlanan bir genodermatoz olan akrodermatitis  enteropatikada rastlanır. Saçlarda trikotiyodistrofi olarak adlandırılan, polarize mikroskopide irregüler bantlar görülür. Kıllar incelmiştir. Akkiz çinko eksikliği ise emzirme döneminde, yaşlılarda, alkoliklerde, anoreksiklerde,  nefropatilerde, gastrointestinal bypass ameliyatlarında, ACE inhibitörleri kullananlarda görülebilir. Çinko desteği verme kararı alınırsa, çinko, demir, kalsiyum ve bakır emilimini bozduğundan, 30 mg/gün üzerine çıkılmamalı, ve demir preparatlarından 2 saat sonra alınmalıdır. 

 

Biotin

Biotin suda çözünen bir B kompleks  vitaminidir farklı ülkelerde biotin ,  vitamin H ve B7 vitamini olarak da isimlendirilir. Etki alanı sebebiyle saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır. Saç ve tırnaktaki yoğun besleyici etkisi sebebiyle biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır. Kimyasal formülü C10H16N2O3S şeklindedir.

 

Biotin Kullanımı

Günlük doz saç veya tırnaktaki sorunun büyüklüğüne göre 1 mg ile 5 mg arasında değişir,1 mg daha çok sorun olmayan saçta kalite ve uzama hızını artırmak amaçlı daha yüksek dozlar kırılma, çatallanma ve dökülme gibi sorunlarda önerilir. Şeker hastalarında etkin doz günde 10 mg’dır. Günlük doz bir defada alınabilir aç veya tok alınması önemli değildir gece yatarken alınması daha iyi emilmesini sağlar.

 

Biotin Çeşitleri

Tablet formu;0.3 mg , 0.6 mg , 1 mg , 2 mg ,5 mg ve 10 mg lık tablet ve kapsülleri vardır.Bazı firmalar 1 mili gram bazıları micro gram olarak yazmaktadır.1 mg = 1000 mcg dir.

 

Biotin Fazlalığı

Biotin suda çözündüğünden, aşırı dozda alımının bir zararı yoktur, fazla alınan miktar idrarla atılır. Biotin takviyeleri güvenle kullanılabilir.

 

Biotin Etkisi

Saç kalitesini artırır, saçın çapı ve uzama hızı % 30 civarında artar. Saçın güneş ışığı, toz, kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar. Saçın döngüsündeki anajeni uzatarak saç dökülmesini azaltır.

 

Biotin Eksikliği

Sağlıklı saç ve cildin anahtarı biotin olduğundan saç kaybı, kırılgan saçlar ve tırnaklar biotin eksikliğinin işareti olabilir. Tırnakta kırılma yumuşama,beyaz noktalar oluşması biotin eksikliği düşündürmelidir. İnsülinden bağımsız diyabet hastaları biotin takviyesi alabilir. Yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde 9000 mikrogram biotin takviyesinin insülinden bağımsız diyabette kan şekerini neredeyse yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

Biotin eksikliği diğer B vitamini türlerinin neden olduğu, kansızlık, depresyon, saç kaybı, yüksek kan şekeri, deri ve mukoza iltihabı, uykusuzluk, iştah kaybı, kas ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkarabilir.

 

Folik asit

Folik asidin cilt ve saç sağlığına olan faydaları ise şöyle sıralanmıştır:

 • Eğer folik asit düzenli miktarda alırsanız, saçlarınız çabucak artacaktır. Saç dökülmesi veya alopesi olarak bilinen durumun tedavisinde çok etkilidir. Saç dökülmesi yaşanıyorsa, folik asit eksikliğiyle bağlantılı olabilmektedir.
 • Aslında, B vitaminleri saç büyümesini teşvik etmektedir. Bu vitaminler enerji artırmak ve vücudun sağlığını geliştirmek için etkilidir. Saçlar yeteri miktarda vitamin ve mineral aldığında daha hızlı büyümektedir. Folik asit dokuların ve hücrelerin büyümesini desteklemektedir.
 • Eğer daha uzun ve daha güzel tırnaklara sahip olmak istiyorsanız, folik asit alımı tırnakları daha sağlıklı ve güçlü hale getirebilmektedir. Folik asit yeni dokular ve hücrelerin yapımına destek olarak tırnakların büyümesini teşvik etmektedir.
 • Folik asit eksikliği saçın beyazlamasına neden olabilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin azlığı anemiyi tetiklemektedir. Eğer yeterince folik asit alınırsa, kırmızı kan hücreleri normal oranlara dönecektir. Dahası, bu vitamin gibi kellik, alopesi ve diğer saç sorunlarını önleyebilmektedir.
 • Folik asit cilt sağlığı için önemlidir. Yeterli miktarda folik asit alınmadığında cilt kuruluğu gözlemlenebilmektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için folik asit içeren besinler tüketmekte fayda vardır.

 

Ürünümüzün öne çıkan özellikleri;

 • DHT yi bloke eden saw palmetto doğru terapötik düzeyde ve en yüksek miktardadır
 • Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir
 • Keratinin ön maddesi L-sistin oranı optimum düzeydedir.
 • İçeriğinde daha fazla B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.
 • Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek etkili terapötik düzeydedir
 • Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.

 

 

KELİMELER :