ASPİR YAĞI & L-KARNİTİN

Aspir Yağı

Aspir yağı kilo vermede çok etkili olan  linoleik asitleri içermektedir. Yapılan birçok klinik araştırmada aspir yağının göbek bölgesindeki yağlanmayı engellediği ve vücutta depolanan yağları parçaladığı görülmüştür.

Aspir yağı büyük ölçüde linoleik asit tipindeki omega 6  (% 74) ve bir miktar Omega 9 (%14) yağ asidi içerir. Omega 6 nında tıpkı Omega 3 gibi hücre zarının yapısında ve işleyişinde önemli rol oynadığı üstelik esansiyel bir yağ asidi olduğu yani vücut tarafından üretilemeyip dışarıdan alınmasının zorunlu olduğu bilinmektedir. Aspir yağında aminoasitler, mineral maddeler ve bazı vitaminler (B1,B2,B12,C,E vitaminleri) bulunur.

 

Linoleik Asit

Linoleik Asit bağırsaktaki bakteriler tarafından CLA (Conjugated Linoleic Acid) ya dönüştürülür . Omega 6 serisinden 18 karbonlu 2 çift bağlı çoklu doymamış esansiyel yağ asididir. Eksikliğinde büyümede gecikme, üreme fonksiyonlarında bozulma, deride dermatozlar, karaciğer ve böbrekte patolojik değişiklikler görülür. Vücuttaki doku ve membranların yağ asidi örüntüsü değişir ve fonksiyonları bozulur.

Aspir yağı kilo vermeye yardımcı olur. CLA (Conjugated Linoleic Acid) alımı yağların vücutta depolanmasını sağlayan Lipoprotein Lipaz enziminin çalışmasına engel olup vücutta depolanan yağ niceliğini azaltır. Ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle CLA alımının bir egzersiz programı ile desteklenmesi kan akışına geri dönen yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır.  Vücutta 1 gram yağ 1 gram kastan 2 kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için daha düşük kalorili bir diyet programı vücuttaki yağ miktarı ile beraber yağ haciminide düşürmektedir. Bu nedenle az yağlı bir diyet programı eşliğinde CLA alımı vücuttaki yağ miktarını azaltırken kas miktarını korur. Böylece diyet sona erse bile vücut biçimi korunmaya devam eder.

CLA herhangi bir diyet,kilo verme veya egzersiz programından sonra kullanılırsa Jo-Jo etkisi denen diyet programı bırakılınca yeniden hızla kilo alma problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

 

L- Karnitin

Organizmada yağların enerjiye dönüşümünü sağlayan aminoasit yapısında bir maddedir. Uzun zincirli yağ asitlerinin ATP sentezi için sitoplazmadan mitokondriye geçişini sağlar.

Karaciğer ve böbreklerde sentezlenir. % 98 i iskelet kası ve kalpte % 2 si beyin , böbrek, karaciğer gibi dokularda depolanır. Karnitin eksikliğinde yağ asidi oksidasyonu azalır. Bunun yerine yağ asitlerinin karaciğerde trigliserite dönüşmesi gerçekleşir. Bu da kanda trigliserit değerinin yükselmesine ve dolayısıyla  hipertansiyona neden olmaktadır.

 

 

 

KELİMELER :